Ansökningsomgången är öppen: 01.11.2026 - 30.11.2026
Denna förhandsgranskning har skapats: 13:05 01.11.2026
OBS! förhandsgranskning av detta formulär är endast avsedd för att ge dig en översikt över de frågor som vi ställer till de sökande.
Du ska inte skriva ut och skicka oss detta formulär. Vi godkänner endast ansökningar som fyllts i och skickats till oss elektroniskt via sökandeportalen.
Vi förbehåller oss också rätten att ändra på frågorna i formuläret under ansökningstidens lopp och därmed kan vi inte garantera att formuläret som du fyller i kommer att vara identiskt med denna kopia.
Vi beviljar arbetsstipendier för konstnärligt arbete i 1–3 år till professionella konstnärer mellan 18–68 år. Arbetsstipendier beviljas för att förverkliga den arbetsplan som finns i ansökan.
Du kan ansöka om både arbetsstipendium och projektbidrag från Kulturfonden, men bara beviljas någondera. Om du efter att du lämnat in din ansökan till Kulturfonden beviljas ett stipendium för samma tidsperiod av en annan finansiär ska du meddela oss detta.
Stipendieperioden
När du får svar på din ansökan om arbetsstipendium i mitten av mars har du 12 månader på dig att inleda stipendieperioden. Arbetet ska alltså inledas senast i april året efter att du har fått beskedet.
Var beredd på att använda stipendiet under en sammanhängande period. Avbrott i utbetalningarna beviljas enbart för sjukdom eller föräldraledighet.
har vi andra bidrag du hellre ska söka. Du hittar mer information om bidragen och ansökningstiderna via länkarna ovan. Din ansökan kommer behandlas snabbare om du ansöker direkt till rätt bidragsform.
Kontrollfrågor
(Obligatorisk)
Läs våra allmänna anvisningar för novemberansökan här. Bekanta dig också med de anvisningar som gäller specifikt för den här bidragsformen.
(Obligatorisk)
(Obligatorisk)
(Obligatorisk)
Kulturfonden kontrollerar ifall du har oredovisade bidrag i samband med beredningen av ansökan. Ifall du är osäker på om det finns oredovisade bidrag kan du kontrollera detta på startsidan i sökandeprofilen under "Aktuella ansökningar".
Ifall du har flera sökandeprofiler och är osäker på om det finns nåt oredovisat bidrag kan du kontakta oss via Korrespondens.
Steg 2/5 Grunduppgifter
Sakkunniggrupper och bedömning
Alla ansökningar inom professionell konst bedöms av sakkunniggrupper. Alla som medverkar i sakkunnigbedömningen är utövande konstnärer och andra experter på respektive ämnesområde.
Översikt över de olika sakkunniggrupperna som behandlar arbetsstipendier
Här ser du vilka ämnesområden respektive sakkunniggrupp behandlar.
Enskilda teaterarbetare Dramatiker och dramaturger Humor, stand-up Övrig teaterverksamhet Klassisk dans Nutidsdans Folkdans, sällskapsdans Cirkuskonst Övrig dansverksamhet
Skönlitteratur och litterär verksamhet
Skönlitteratur Övrig litterär verksamhet
Facklitteratur och journalistik
Facklitteratur Journalistik och kritik
Musik: Vokalmusik och instrumentalmusik
Vokalmusik Instrumentalmusik Övrig tonkonst
Vänligen notera att vi inte beviljar arbetsstipendier enbart för inspelningsarbete. Därför finns alternativet "Inspelning" inte här.
Kulturverksamhet
Övrig kulturverksamhet
Minnesorganisationer och kulturarv
Övrig kulturarvsverksamhet
(Obligatorisk)
Alternativen presenteras som [sakkunniggrupp] : [ämnesområde], alltså t.ex. Scenkonst: Humor, stand-up.
Fokusera i första hand på att välja lämplig sakkunniggrupp för din ansökan.
Alla ämnesområden i respektive grupp diskuteras på samma möte, så det spelar mindre roll vilket enskilt ämnesområde du valt så länge sakkunniggruppen känns rätt.
Valmöjligheter:
Formgivning och hantverk: Arkitektur,
Formgivning och hantverk: Konstindustri, formgivning, hantverk,
Bildkonst: Bildkonst,
Övrig visuell konst: Skulptur,
Övrig visuell konst: Fotokonst,
Övrig visuell konst: Illustration,
Övrig visuell konst: Performancekonst,
Övrig visuell konst: Ljud- och ljuskonst,
Övrig visuell konst: Videokonst,
Övrig visuell konst: Övrig visuell konst,
Film- och medieproduktion: Film,
Film- och medieproduktion: Medieproduktion,
Skönlitteratur och litterär verksamhet: Skönlitteratur,
Skönlitteratur och litterär verksamhet: Övrig litterär verksamhet,
Facklitteratur och journalistik: Facklitteratur,
Facklitteratur och journalistik: Journalister och kritiker,
Scenkonst: Enskilda teaterarbetare,
Scenkonst: Dramatiker och dramaturger,
Scenkonst: Humor, stand-up,
Scenkonst: Övrig teaterverksamhet,
Scenkonst: Klassisk dans,
Scenkonst: Nutidsdans,
Scenkonst: Folkdans, sällskapsdans,
Scenkonst: Cirkuskonst,
Scenkonst: Övrig dansverksamhet,
Vokal- och instrumentalmusik: Vokalmusik,
Vokal- och instrumentalmusik: Instrumentalmusik,
Vokal- och instrumentalmusik: Övrig tonkonst,
Kulturverksamhet: Övrig kulturverksamhet,
Minnesorganisationer och kulturarv: Övrig kulturarvsverksamhet
(Obligatorisk)
Antal tecken: 0 av max 200
I mån av möjlighet ber vi olika sakkunniggrupper bedöma ansökan. Vi kan dock inte garantera att ansökan behandlas av flera grupper, så välj den grupp du tror har bäst kompetens på ditt område.
Uppge en alternativ e-postadress så vi kan nå dig (eller någon dig närstående person) om den e-postadress du angett i ditt användarkonto av någon anledning inte fungerar.
Anknytning till det svenska i Finland
Alla bidrag som beviljas av Kulturfonden måste ha en anknytning till eller relevans för det svenska i Finland.
Välj nedan hur du vill besvara frågan. Du kan antingen besvara frågan genom att välja ett på förhand givet alternativ, eller så kan du välja att själv formulera ditt svar.
(Obligatorisk)
Välj det alternativ som bäst beskriver dig som söker och/eller projektets innehåll.
Om du inte tycker något passar kan du välja det sista alternativet och sedan skriva en fritt formulerad motivering. Vilket sätt du väljer för att besvara frågan har ingen betydelse för bedömningen.
Nedanstående fråga kan endast besvaras beroende på vad du svarat på frågan: "Svarsalternativ: Anknytning till eller relevans för det svenska i Finland"
(Obligatorisk)
Antal tecken: 0 av max 500
(Obligatorisk)
Antal tecken: 0 av max 1000
Om arbetsstipendier och andra uppdrag. Vänligen observera att ett arbetsstipendium är avsett för konstnärligt arbete på heltid under en sammanhängande period. Du måste kunna genomföra arbetsplanen i ansökan inom utsatt tid. Du kan därmed inte kombinera ett arbetsstipendium med ett annat heltidsarbete. Däremot kan du kombinera stipendiet med kortare avlönade eller arvoderade uppdrag. Om du har betydande inkomster vid sidan om stipendiet kommer det dock att påverka din beskattning. Kontrollera alltid med Skatteförvaltningen vad som gäller i ditt enskilda fall.
Beskriv din nuvarande arbetssituation och hur den skulle förändras av ett stipendium. Kommer du t.ex. vara tjänstledig från en tillsvidareanställning under perioden?
Svaren nedan blir en del av Kulturfondens statistik över ansökningar och beviljade bidrag. En del av svaren används inom Kulturfondens datasystem och en del behandlas gemensamt av de finländska stiftelsernas intresseförening Stiftelser och fonder r.f. Svaren påverkar inte bedömningen av ansökan.
(Obligatorisk)
Ansökan berör huvudsakligen:
Valmöjligheter:
Barn och ungdomar,
Vuxna,
Alla,
Oklart, ansökan omfattar flera projekt
(Obligatorisk)
Ansökan berör huvudsakligen:
Valmöjligheter:
Svenskspråkiga,
Både svensk- och finskspråkiga,
Finskspråkiga,
Annat,
Oklart, ansökan omfattar flera projekt
(Obligatorisk)
Valmöjligheter:
Huvudstadsregionen,
Västra Nyland,
Östra Nyland,
Åboland,
Åland,
Österbotten,
Mellersta Österbotten,
Övriga Finland,
Norden,
Annat
De sista statistiska frågorna ställer vi i samarbete med de finländska stiftelsernas intresseförening Stiftelser och fonder r.f. Syftet med frågorna är att samla in jämförbara statistiska uppgifter om personer och organisationer som ansöker om finansiering från finländska stiftelser. Svaren på frågorna anonymiseras innan de analyseras vidare. Alla personuppgifter hanteras på ett säkert sätt. Svaren påverkar inte föreningens möjlighet att beviljas bidrag.
(Obligatorisk)
Är detta första gången du, din grupp eller organisation söker stipendium/bidrag från oss?
I vilket land genomförs projektet?
I vilken finländsk kommun genomförs projektet?
Vilken organisation ansvarar primärt för projektet?
Välj den organisation som är primär huvudman för projektet, även om projektet genomförs i flera organisationer.
Hur många månader pågår den del av projektet som ansökan gäller?
Ange antalet månader för den del av projektet som ansökan avser (den bidragsfinansierade delen). Om ansökan gäller hela projektet anger du projektets totala projekttid.
Ange upp till fem nyckelord som bäst beskriver projektet, dess mål och resultat
Separera sökord med kommatecken. Undvik allmänna uttryck (som "projekt", "utveckling"). Försök att välja ord som är så specifika och informativa som möjligt. Exempel: biologisk mångfald, samtidskonst, barn och ungdom, materialforskning, tillgänglighet till utbildning
Tips! Om du inte kommer på några lämpliga nyckelord kan du bara skriva "Ej relevant" eller ett streck (-) i rutan.
Steg 3/5 Arbetsplan och arbetsprover
Arbetsplanen
Det viktigaste i ansökan är din arbetsplan. Den ska beskriva vad du vill få möjlighet att skapa, utforska och utveckla under stipendieperioden. Punkterna nedan är sådant som våra sakkunniga ofta anmärker på eller vill se mer information om i ansökan:
Var tydlig med dina målsättningar; vad blir det konkreta resultatet av stipendieperioden?
Bedöm din tidsanvändning realistiskt. Ett arbetsstipendium är på minst ett år. Om ditt arbete kan genomföras på mindre än ett år ska du istället söka ett projektbidrag.
Var tydlig och distinkt; undvik att inbegripa för många olika saker i din arbetsplan. Det kan ge ett oseriöst och splittrat intryck.
Beskriv hur seriösa dina planer är. Berätta om dina förlagskontrakt eller avtal om galleriplats, utställningstid eller residens. Du behöver däremot inte bifoga kontrakt eller avtal till din ansökan.
Berätta om dina planer på samarbeten med andra konstnärer eller institutioner. Bedöm hur sannolikt det är att samarbetet förverkligas.
Bifoga ett uppdaterat cv som ger oss en tydlig bild av vad du gjort hittills.
Kom ihåg dina arbetsprov – de hjälper våra sakkunniga att bedöma om din arbetsplan är realistisk.
Tänk på att arbetsplanen utgör grunden för ett arbetsstipendium. Om stipendiet beviljas ska arbetsplanen genomföras enligt det som står i ansökan.
(Obligatorisk)
Välj om du vill göra din ansökan om arbetsstipendium för 1, 2 eller 3 år. Välj den längsta period du är intresserad av. Du kan få stipendium för en kortare period än du ansökt om, men inte för en längre. Om din ansökan förordas tar de sakkunniga ställning till stipendieperiodens längd.
Vi beviljar endast ett fåtal fleråriga arbetsstipendier varje år. För att våra sakkunniga ska anse att en flerårig period är motiverad måste arbetsplanen vara välgjord och tydligt omfatta hela stipendieperioden. Om du är osäker på att din arbetsplan räcker för flera år rekommenderar vi att du istället gör en stark ansökan om ett ettårigt stipendium.
Kulturfonden beviljar inte arbetsstipendium för mindre än 12 månader. För konstnärligt arbete för kortare tid kan du ansöka om projektbidrag.
Arbetsstipendiets storlek är 34 000 euro/år och inkluderar socialskydd för stipendiater. Mera information om socialskyddet ger Lantbruksföretagarnas pensionsanstaltwww.lpa.fi.
Valmöjligheter:
Konstnärligt arbete i ett år (34 000 euro),
Konstnärligt arbete i två år (68 000 euro),
Konstnärligt arbete i tre år (102 000 euro)
(Obligatorisk)
Antal tecken: 0 av max 2000
Vänligen observera att du tidigast kan inleda stipendieperioden i april det år då du får besked om stipendiet.
(Obligatorisk)
Antal tecken: 0 av max 3000
Beskriv ditt konstnärskap.
(Obligatorisk)
Antal tecken: 0 av max 3000
Nedanstående fråga kan endast besvaras beroende på vad du svarat på frågan: "Arbetsstipendiets längd"
(Obligatorisk)
Antal tecken: 0 av max 3000
Nedanstående fråga kan endast besvaras beroende på vad du svarat på frågan: "Arbetsstipendiets längd"
(Obligatorisk)
Antal tecken: 0 av max 3000
(Obligatorisk)
Antal tecken: 0 av max 2000
Beskriv vad du hoppas att en stipendieperiod ger dig som konstnär. Hur vill du utvecklas, vad hoppas du uppnå efter perioden?
Om arbetsprover
Praktiska instruktioner
Musik, film, scen- och audiovisuell konst
Audiovisuellt material kan du antingen ladda upp i ansökan eller länka. Det går bra att hänvisa till lösenordskyddat material på Vimeo, Youtube eller motsvarande, men kom ihåg att uppge lösenordet någonstans i ansökan.
Visuell konst
Bifoga en digital portfolio i PDF-format där namn, teknik, och årtal anges för verken. Vi rekommenderar att du samlar allt material i ett dokument istället för att bifoga många separata filer.
Litterär verksamhet
Bifoga både texter ur tidigare verk och textprov från de projekt som ansökan gäller. Tänk på vilken genre du ansöker för att skriva och välj främst texter i samma eller liknande genre. Texterna behöver inte vara i sin slutliga form. Spara alla filer i ett och samma dokument, helst i PDF-format.
Hänvisa överhuvudtaget inte till följande:
- Artiklar eller annat material bakom betalvägg - Material i molntjänster (Dropbox, OneDrive, Google Drive etc.)
Följande kan du gärna bifoga som kompletterande material, men de räcker inte som enda arbetsprov:
- Länkar till dina sociala medier - Förteckning över tidigare utgivning - Recensioner eller andra artiklar
Tips från våra sakkunniga
Om du frågar våra externa sakkunniga, så ska du tänka på dessa tre saker när du lägger ihop dina arbetsprover:
1. Arbetsproverna är det första intrycket av dig och ditt projekt. De flesta av våra externa sakkunniga inleder sin bedömning av ansökan med att granska arbetsproverna. Se därför till att arbetsproven gör ett så bra och relevant intryck som möjligt.
2. Var relevant för ansökan Om dina arbetsprov visar fantastiska oljemålningar men din projektbeskrivning handlar om en performanceföreställning är målningarna inte de bästa arbetsproven för just den ansökan. På motsvarande sätt kommer inte en stringent akademisk text vara det bästa sättet att visa dina förutsättningar att skriva en barnbok. Var alltså noga med att dina arbetsprover är relevanta för ansökan.
3. Kolla länkar och filer Varje år får vi ansökningar där länkar eller filer inte går att öppna. Vänligen dubbelkolla att allting är korrekt.
Nedanstående fråga kan endast besvaras beroende på vad du svarat på frågan: "Hur bifogar du dina arbetsprover?"
(Obligatorisk)
Antal tecken: 0 av max 1000
Länka helst inte bara till din webbplats i allmänhet, utan till specifika undersidor. Skriv ut lösenord om något material är lösenordsskyddat.
OBS! Kontrollera åtkomstinställningarna för material på Youtube och Vimeo. Åldersbegränsat material kan ha särskilda begränsningar som gör det svårt för utomstående att öppna länkar.
Nedanstående fråga kan endast besvaras beroende på vad du svarat på frågan: "Vilka andra arbetsstipendier (ett- eller fleråriga) har du ansökt om eller kommer ansöka om den närmaste tiden?"
(Obligatorisk)
Antal tecken: 0 av max 500
Steg 4/5 Rekommendationer
Rekommendationer
Alla som ansöker om arbetsstipendium eller doktorandstipendium av Kulturfonden ska bifoga rekommendationer till sin ansökan. Syftet med rekommendationer för den som söker arbetsstipendium är att försäkra oss om att även ansökningar från konstnärer som inte sedan tidigare är kända av personerna som läser och bedömer ansökan får en referens.
Referenten eller den som ger rekommendationen kan vara t.ex. en tidigare samarbetspartner, lärare, gallerist eller motsvarande professionell kontakt som är väl bekant med ditt konstnärskap.
Rekommendationer kan lämnas in på svenska, finska eller engelska. Alla rekommendationer behandlas konfidentiellt.
Du väljer själv om du vill ladda upp daterade och undertecknade rekommendationer eller om du vill begära in dem via formuläret nedan.
Ansökan måste ha minst en (1) inlämnad rekommendation för att beaktas. Alla rekommendationer ska vara inlämnade senast 15.12.
Nedanstående fråga kan endast besvaras beroende på vad du svarat på frågan: "I vilket format lämnar du in rekommendationer?"
(Obligatorisk)
Formuläret fungerar så här:
Skriv ett kort meddelande till personen eller personerna du vill be om en rekommendation. Du kan t.ex. kort beskriva ditt arbete i meddelandet. Vänligen notera att texten även kan ses av personer som läser din ansökan.
Fyll sedan i kontaktuppgifterna. Var noga med att du anger rätt e-postadress och att den är rättstavad.
Den som får begäran om att lämna en rekommendation får ett mejl med en länk till ett kort formulär de fyller i. Frågorna är på svenska, finska och engelska.
Skicka efter åtminstone en (1) rekommendation.
Du kan redigera meddelandet och kontaktuppgifterna ända tills att du har skickat in din ansökan till Kulturfonden. Meddelandet går iväg så fort ansökan skickas in. Även om du kan redigera resten av din ansökan i 24 h efter att du skickat in den gäller detta alltså inte det här meddelandet eller kontaktuppgifterna.
Kontrollera att rekommendationerna lämnas in
Du får ett mejl när rekommendationer lämnas in via systemet. Du kan också se rekommendationernas status om du loggar in på ditt användarkonto och öppnar din inskickade ansökan.
Kom ihåg att kolla upp att dina referenser faktiskt har reagerat på din förfrågan via vårt system. Om din referens inte har reagerat måste du själv kontakta hen för att diskutera saken. Vi har tyvärr inte möjlighet att påminna dina referenser om deras rekommendationer.
Person 1
Meddelande till personen
Namn, titel och arbetsplats:
E-post:
Person 2
Meddelande till personen
Namn, titel och arbetsplats:
E-post:
Nedanstående fråga kan endast besvaras beroende på vad du svarat på frågan: "I vilket format lämnar du in rekommendationer?"
(Obligatorisk)
Rekommendationerna ska vara daterade och undertecknade av personen som lämnat sin rekommendation.
Max två filer. Endast filer av formatet PDF godkänns.
Dra-och-släpp eller klicka för att lägga till en fil.
Varför frågar vi det här? Många som ansöker om bidrag använder någon form av AI för att göra ansökan. Det är helt okej att använda AI som hjälp med ansökan, t.ex. med språkgranskning, men vi vill veta vilka delar av ansökan som har påverkats. Det blir då enklare för oss att på ett rättvist sätt jämföra olika ansökningar sinsemellan.
Svara på frågan och eventuella följdfrågor. Svaret påverkar inte bedömningen av din ansökan.
Nedanstående fråga kan endast besvaras beroende på vad du svarat på frågan: "Har du använt AI som hjälp i arbetet med den här ansökan och/eller dess bilagor?"